استانداردها

مطالب و فایل‌هایی که به روکسو ارسال می‌کنید، با نام خودتان منتشر می‌شوند. هرچقدر این محتواها کیفیت بالاتری داشته باشند، مردم با آن‌ها ارتباط بیشتر و موثرتری برقرار می‌کنند. به وسیله‌ی محتواهایی که تولید می‌‌کنید می‌توانید خود را به عنوان یک مدرس متبحر یا یک فروشنده‌ی حرفه‌ای معرفی کنید. آثار شما بهترین تبلیغ برای شما هستند. بنابراین بکوشید بهترینِ خود را ارائه و اعتماد خریداران را جلب کنید. 
همه‌ی فایل‌هایی که در وب‌سایت به انتشار می‌رسند باید در چارچوب مشخصی باشند و از استانداردهای خاصی تبعیت کنند. در ادامه مجموعه‌ای از اصولی که باید در تهیه فایل‌های خود رعایت کنید، آورده شده است. 

linear-social-media-elements_1257-374_thumb.pngاستانداردهای تولید ویدئو (مخصوص مدرسان)

هر دوره‌ی آموزشی شامل یک ویدئوی مقدمه (رایگان) و یک یا چند ویدئوی اصلی است. (ویدئوهای اصلی می‌توانند رایگان یا فروشی باشند.)

ویدئوی مقدمه

ویدئوی مقدمه رایگان است و همه کاربران می‌توانند آن را مشاهده کنند. این ویدئو فرصت مناسبی است که از طریق آن دوره‌ی آموزشی خود را معرفی کنید. 
ویدئوی مقدمه می‌تواند شامل معرفی مدرس و سوابق وی، مطالب دوره‌ی آموزشی، پیش‌نیازهای آن و ... باشد. سعی کنید این ویدئو را جذاب اما واقعی بسازید و از ارائه‌ی توصیحات غیرواقعی و اغراق‌آمیز در آن خودداری کنید. 

ویدئوهای اصلی

از آنجا که هر دوره‌ی آموزشی می‌تواند متشکل از چندین ویدئو باشد و هیچ محدودیتی در تعداد ویدئوها وجود ندارد، پیشنهاد می‌کنیم هر ویدئو را به یک بحث اختصاص دهید و از گنجاندن چندین موضوع متفاوت در یک ویدئو خودداری کنید. 

علاوه بر این می‌توانید فایل‌ها و برنامه‌های مورد نیاز برای یادگیری دوره‌‌ی آموزشی را نیز در فصل آخر جهت دانلود در اختیار کاربران بگذارید. (بعنوان مثال اگر آموزش ویدئویی طراحی یک بروشور را تهیه کرده‌اید، می‌توانید براش‌ها، اکشن‌ها و تصاویری که برای طراحی آن بروشور استفاده می‌کنید، در فصل آخر برای دانلود کاربران قرار دهید.)

 

صدا و تصویر

 • ویدئوهایی که تهیه می‌کنید باید از کیفیت تصویر مطلوبی برخوردار باشند. از نظر ما کیفیتHD720*1280 کیفیت مناسبی است. از ارسال ویدئوهایی با کیفیت تصویر پائین که جزئیات در آن‌ها به خوبی دیده نمی‌شوند و باعث نارضایتی کاربران سایت می‌شود، خودداری کنید. 
 • ویدئوهای ارسالی می‌توانند شامل تصاویر خودتان یا صفحه نمایشتان و یا هر دو باشند. هر مدرسی بنا به صلاحدید و تجربیات خود در تدریس آزاد است روش دلخواه خود را در تدریس بکار گیرد. 
 • چنانچه می‌خواهید از صفحه‌نمایش خود فیلمبرداری کنید، پیشنهاد ما این است که از نرم‌افزار کمتاسیا استفاده کنید. این نرم‌افزار امکانات کافی و مناسبی را برای تهیه و ویرایش فایل‌های ویدئویی در اختیار شما قرار می‌دهد. آموزش کامل کار با این نرم‌افزار را می‌توانید اینجا ببنید:

  551730-light-bulbs copy_thumb.pngآموزش کار با نرم‌افزار کمتاسیا

 • در ویدئوی خود از تبلیغ کسب و کار خود یا شرکت‌ها و برندهای ایرانی خودداری کنید. اما می‌توانید خودتان را معرفی و به سوابق کاری و علمی خود اشاره کنید.
 • از درج هر نوع واترمارکی بجز واترمارک وب‌سایت روکسو در ویدئوها خودداری نمائید. 
 •  ویدئوی ارسالی شما باید حتما دارای واترمارک روکسو باشد. این واتر مارک را می‌توانید از اینجا دریافت کنید. برای آشنایی با شیوه درج واترمارک روکسو بر ویدئوی خود، لینک زیر را ببینید:

551730-light-bulbs copy_thumb.pngآموزش درج ویدیوی آموزشی در روکسو

 • ویدئوها باید حتما به زبان فارسی و بدون لهجه باشند. 
 • صدای مدرس باید رسا، واضح و قابل درک باشد و کاربران باید بتوانند به راحتی و بدون ابهام صحبت‌های مدرس را بشنوند.
 • زمانی اقدام به تولید ویدئوی آموزشی کنید که کاملا به موضوع مسلط باشید. سعی کنید در ویدئوهای خود تپق نزنید و بیانی روان و مناسب داشته باشید. 
 • از ارائه توضیحات تکراری، خسته‌کننده و غیرمفید در ویدئوهای خود پرهیز کنید و سعی کنید و بیشترین ارزش را برای زمان کاربران قائل باشید. 


linear-icons-about-internet-business_1257-233_thumb.png
استانداردهای تولید محصولات غیرویدئویی (مخصوص فروشندگان)

 • محصولاتی که در روکسو منتشر می‌کنید، بهیچ‌وجه نباید از سایت‌ها یا فروشگاه‌های ایرانی دیگر کپی شده باشد. 
 • محصولات ارسالی شما باید از کیفیت بالایی برخوردار باشند. از ارسال محصولات سطح‌پائین و طراحی‌های ابتدایی و ضعیف خودداری کنید. 
 • با توجه به توضیحاتی که برای محصول خود می‌نویسید، پوشه‌ی محصولات ارسالی باید در برگیرنده‌ی تمامی اجزا و فایل‌های مورد نیاز باشد. 
 •  توضیحاتی که برای محصولات خود درج می‌کنید باید کامل و واقعی باشند. از درج توضیحات غیرواقعی و اغراق‌آمیز خودداری کنید. همچنین سعی کنید توضیحاتتان جذاب و گیرا و ترجیحا حاوی تصاویر مناسب باشد. 
 • فایل‌های ارسالی باید حتما به صورت فشرده (ZIP) باشند. نرم‌افزار WinRAR بهترین نرم‌افزار فشرده‌سازی است که می‌توانید آن را از لینک زیر دانلود کنید:

551730-light-bulbs copy_thumb.png نرم‌افزار WinRAR نسخه ۶۴ بیتی 
551730-light-bulbs copy_thumb.pngنرم‌افزار WinRAR نسخه 32 بیتی 
 

 • اگر قصد فارسی‌سازی یک قالب وب‌سایت غیرایرانی را دارید، باید توجه کنید که چنانچه در آن قالب از درگاه‌های بین‌المللی استفاده می‌شود، حتما درگاه‌ها را ایرانی کنید. 
 • پیشنهاد می‌کنیم به منظور معرفی بهتر پروژه‌های برنامه‌نویسی خود و فروش بیش‌تر محصولاتتان حتما از امکانات پیش‌نمایش آنلاین استفاده کنید. 
 • اگر در بخش برنامه‌نویسی قصد ارائه دمو برای اسکریپت یا وب‌سایت دارید، باید آن را روی هاستی معتبر آپلود کنید.
 • توصیه می‌شود یک فایل راهنمای فارسی در پوشه‌ی همه‌ی محصولات خود قرار دهید که خریداران بتوانند راحت‌تر محصولات شما را راه‌اندازی یا استفاده کنند. 
 • تمامی داده‌های قالب‌های غیرایرانی باید ترجمه و فارسی‌سازی شوند و سپس به قالب مورد نظر، درون‌ریز (import) شوند.